Zaczerwienienia, zmiany skórne, „pajączki” w okolicach nosa, brody i policzków, podwyższona wrażliwość na zmiany atmosferyczne i źle dobrane kosmetyki – wszystko to charakteryzuje tzw. cerę naczynkową. Zbyt wysokie ciśnienie naczynkach krwionośnych i kruchość ich ścianek są najczęstszą przyczyną tej przypadłości. Jak sobie z nią radzić i jak pielęgnować taką cerę?


1. Czego unikać?

Podwyższona temperatura znacznie pobudza krążenie w naczynkach powodują pojawianie się kolejnych zmian skórnych, dlatego osoby o tym typie cery nie powinny wystawiać twarzy na długotrwały kontakt ze słońcem czy opalać się. Podczas mycia korzystajmy z letniej, a nie ciepłej czy gorącej wody. Jednak temperatury bardzo niskie również mogą stanowić zagrożenie, więc należy chronić skórę twarzy przed przemrożeniem w okresie zimowym (szaliki i „kominy” oraz kremy ochronne jak najbardziej wskazane). W diecie powinniśmy unikać cytrusów i papryki (z kolei zwiększyć ilość innych owoców i warzyw) oraz ostrych przypraw i potraw. Zaś oczyszczanie skóry twarzy powinno odbywać się bez udziału kosmetyków zawierających alkohol, który przesusza skórę oraz cynku i innych tzw. „twardych składników”.

2. Zwracajmy uwagę na skład kosmetyków

Wiemy już, że należy wyeliminować kosmetyki zawierające alkohol. Jednak jakie składniki są wskazane dla osób z cerą naczynkową? Przede wszystkim zawierające witaminy C, KK i PP. Mają one bowiem działanie uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Kolejny interesujący nas składnik to rutyna – nie tylko wzmacnia ona ścianki naczyń włosowatych, ale też zmniejsza ich przepuszczalność, co powinno znaczne złagodzić objawy. Dodatkowo poszukujmy naturalnych składników, takich jak: wyciąg z arniki górskiej (działanie przeciwzapalne), kasztanowca i kwiatów dzikiego mirtu. Nie każdy produkt mieniący się przeznaczeniem do cery naczynkowej posiada te związki w składzie, więc zwróćmy na to uwagę czytając etykiety.

3. Makijaż i leczenie

Osoby z cerą naczynkową powinny unikać nadmiernego makijażu, który zmniejsza dopływ tlenu do skóry. Zwłaszcza róże i ogólnie wszystkie preparaty zawierające pigment różowy mogą uwydatniać zmiany skórne. Przed nałożeniem podkładu pamiętajmy też o kremie przeznaczonym do skóry z „pajączkami”. Pęknięte naczynka nie wchłaniają się samoistnie, więc przy bardziej nasilonych objawach konieczna może być wizyta u lekarza lub kosmetyczki.

 


Category: Główna, Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>